farní sbor v praze modřanech

co se čte ve sboru - literární tipy 

 

leden 2021 

 
Eva Veberová
Pavla Horáková,  Teorie podivnosti
Růžovožluté desky mě trochu zarazily, tahle knížka mluví přirozeně, ale zároveň mě chvílemi hladila proti srsti.  Zápisník svobodné svobodomyslné mladé  ženy Ady Sabové rozhodně není červenou knihovou. Ada  touží po ideálním partnerovi. Záhadně ho najde, ztratí, ale  s potěšením očekává potomka. Zápisky jsou monologem  vědkyně na poli humanitním, dotýkají  se mnoha témat všech vědních oborů. autorka se dívá kolem sebe a přemýšlí. Vše souvisí se vším, vše probíhá zároveň,  jen najít správný průsečík.  Kniha je hravá, humorná i chytrá, podivná jako můj nešikovný pokus zachytit její obsah. Zábavný pokus zachytit náš podivný svět.
 
 

listopad 2020 

 
Filip Gröschl
Thomas Moore, Kniha o duši 
a pro děti Forrest Carter, Škola malého stromu

Petr Staněk
Alena Mornštajnová: Tiché roky
Kniha současné české autorky. Děj se odehrává v ČR v komunistické éře a též po roce 1989. Je to napínavý trochu drsný příběh. Zaujal mě autorčin styl.
Hans Küng: V co věřím
Pojetí víry a názory na svět významného katolického teologa.

Marta Kuchtová
Ian McEwan, Snílek
Jsou to takové netradiční, trochu strašidelné povídky pro děti tak od 10 let.
Jiří Hájíček,  Dešťová hůl 
Jihočeska vesnice, vyrovnáváni se s minulosti, osobní problémy hlavního hrdiny. Je to můj oblíbený autor.
 
Jan Taich
Jaroslav Durych, Bloudění 
Opulentní barokní román doby pobělohorské, konfliktu třicetileté války a Albrechta z Valdštejna. Tak překvapivá literatura, že si budete říkat, jak to, že toho autora - vojenského lékaře, katolíka a soupeře K.Čapka - neznáte už dávno!
Thomas Mann, Smrt v Benátkách
Brilantní novela uměleckého prozření na pozadí rozpadajícího se města nezdravého povětří,  zahnívající vody a utajované infekce. Ano, už před sto lety. A kdo zná Viscontiho film bude žasnout

Markéta Skrbková
Elena Ferrante, Geniální přítelkyně
Příběh převážně z Neapole odehrávající se v průběhu druhé poloviny 20. století skvěle napsaný autorkou (nebo snad autorem?), jejíž identitu se doposud nepodařilo vypátrat. Nechci odrazovat - je to tetralogie (dohromady cca 1500 stran), ale stejně mi bylo líto, když jsem to dočetla, že to není delší...
To propaguju proto, že mám tohoto autora obecně moc ráda, připadá mi nedoceněný a je mi líto, že je známý pořád jen jako autor Spalovače mrtvol...

Hanka Šormová
Poslední dočtená kniha: Karin Lednická, Šikmý kostel
Románová kronika z oblasti Českého Těšína, Karviné, Ostravy z let 1894-1921. Zajímavý a ne příliš známý úsek dějin soužití (nejen)Čechů a Poláků . Čtivé, dramatické, občas dost smutné…
Druhá lehčí a zábavná: Frederik Backman, Muž jménem Ove
Švédský román o starším nerudném pánovi, konfrontace starých zvyků s tématy současného světa. Humorné i vážné vytváření vztahů, pochopení, odbourávání předsudků.
A pak jedna duchovní: Marek O.Vácha, Modlitba argentinských nocí
Nevím, co o knize napsat, takže cituji slova autora:“ Jsem vášnivá bytost, toužící a hladovějící po Bohu, toužící nalézt smysl věcí. Jsem uvnitř světa, nikoli momo něj“. Stojí za to toužit, hledat a nalézat prostřednictvím téhle knížky.

Magdalena Ondrová
Ian McEwan, Pokání
Zajímavě napsaný příběh, který je zároveň úvahou nad vztahem mezi psaním a skutečností. (Libilo se mi i stejnojmenné filmové zpracování.)
Příběh Františka Kriegla a ostatních československých vládních představitelů unesených v srpnu 1968 do Moskvy. Svým způsobem (ale opravdu "svým") je podivuhodná postava Gustáva Husáka.

Lukáš Ondra
nedávno dočteno: Michael Chabon, Měsíční svit
Po smrti Philipa Rotha je Chabon možná nejvýraznější reprezentant amerického židovského psaní. Snad až příliš čtivý, ale pozoruhodný. Rozvernost prvních románů ustoupila vážnějším motivům.
rozečteno: Jan Novák, Kundera: Český život a doba
Kniha v mnoha ohledech problematická, zaujatá, ale přesto právě do dnešní doby asi potřebná. Její tloušťka je bestiální, obsah vášnivý. Není to v žádném případě vědecky střižená monografie. Bylo zajímavé a někdy až zábavné sledovat reakce recenzentů.
stálice: Vladimir Nabokov, Jaro ve Fialtě
Tenoučký výbor z Nabokovovy povídkové tvorby (u Paseky vyšlo i komplet trojdílné vydání). Při četbě si uvědomíte, jak je nespravedlivé, že VN bývá často redukován jen na autora Lolity.

Bohunka Hejsková
Frank McCourt, Andělin popel
Autobiografická vzpomínka na dětství a mládí Franka. Píše o sobě, o svojí rodině, o době, která nebyla snadná. Autor skvěle vystihuje atmosféru doby. Kniha je moc hezky napsaná a pro mne vyzněla optimisticky, ač se tam píše o smutných věcech. Kniha se mi moc líbila. Existuje k ní i druhý díl, ale už není tak dobrý.
 
Evelyn McCune, Čínská císařovna
Autorka je historička. Kniha zaujme ty, co mají rádi dobové knihy. Kniha je čtivá a zábavná, jsou zde popsány reálné historické události. Kniha přiblíží dobu a atmosféru  v Číně. Sympatické 13 leté Chou se náhle změní život. Možná je kniha spíše pro ženy. Odpočinková kniha, dobrá pro odreagování.
 
Nikos Kazantzakis, Poslední pokušení
Určitě znáte. Kniha je burcující, celkem dobře napsaná. Člověk by si ji měl přečíst už jen z toho důvodu, že mnohé nevěřící lidi silně oslovila.
 
Khaled Hosseini, Lovec draků
Tato kniha je tedy opravdu drsná a velmi realistická. Četla jsem ji jedním dechem. Je to kniha o mužích, o statečnosti, o strachu, o selháních, je o Afghánistánu. Autor napsal ještě knihu Tisíce planoucích sluncí, ta je o ženách, určitě je také skvělá, ale tu jsem číst začala a zatím nedočetla, bylo to na mne moc.

Richard Adams: Daleká cesta za domovem
Určitě znáte tuto knihu, já jsem ji četla, když mi bylo 20let. Později jsem ji četla znovu s dětmi (když byli na prvním stupni). Pozitivní, čtivá a odpočinková kniha. Příběh skupiny králíků s lidskými vlastnostmi, kteří opouští místo, kde jim hrozí nebezpečí a  vydávají se na dalekou cestu do neznáma za novým domovem.

Mark Haddon: Podivný případ se psem
Kniha mi pomohla pochopit to, jak myslí moji synové s autistickými rysy. Kniha je čtivá a není náročná. Kniha lidi, kterých se to týká, zasáhne. Knihu jsem četla později také společně se svými syny (ač některé pasáže jsem vynechala). Kniha jim pomohla některé věci, které prožívali, lépe pochopit a líbila se jim. 
 
 
 
..a co čtete vy ? Zaujala vás četba natolik, že máte chuť poslat to dál ?
Pošlete nám svoje krátké čerstvé recenze k publikování na modrany@evangnet.cz  
 
 

s t a r š í   t i p y   

 

Camus Albert, Mor, SNKLU 1963

Reportáž o události, která se tehdy nestala. Dnes jí múžeme ale sledovat víc než v přímém přenosu.. / Jan Taich veden zvědavostí jak to dopadne 

 

 

Marc Hamer, Jak chytit krtka a najít v přírodě sám sebe

Tulák, zahradník a chytač krtků popisuje, co vidí,slyší, čichá, hmatá. Vnímá přírodu všemi smysly, chápe ji rozumemi citem. "Nejsem v kontaktu s přírodou, já jsem příroda." Život ismrt jsou součástí koloběhu, do nějž patříme všichni, žížaly,krtci  i lidé. Příručka pro zahrádkáře, žánrové obrázky z Británie, sbírka básnív próze, tahle knížka je všechno dohromady. Doporučuji fandůmsvatého Františka.../ Eva Veberová  

 

 

Mornštajnová Alena, Slepá mapa. Host

Naše lidské osudy bývajíspletité. Něco ovlivnit můžeme - dobrými i špatnými rozhodnutími -jiné však - to, co je dáno širšími souvislostmi - nikoli. V tom nám nezbývá nežžít a nějak se s tím vyrovnat. Kniha o traumatech, tajemstvích i složitostiživota.../Zvonek Šorm

 

 
Ležák Zdeněk, Kocián Michal, Stopa legionáře - Příběh československých legionářů, Argo 2014.

Nemusíme vždy číst jen tlusté faktografické knihy, abychomnačerpali potřebné informace. I komiks může být poučný a podat o tématu celkemplastický obraz. Navíc poutavě. Kniha o těch, bez nichž by naše republika jen těžkovznikla.../Zvonek Šorm

 

  

Mornštajnová AnnaHanaHost 2017

Někdy  i uprostředutrpení, navzdory vlastní slabosti,  seobjeví to, co dá našemu životu smysl a co nás nutí život nevzdávat.

Prostý a přitom strhující příběh jedné židovské rodiny apředevším ústřední postavy knihy slečny Hany. Příběh vycházející ze skutečnýchudálostí. Příběh odkrývající mnohé - lidské i nelidské  - charaktery... / Zvonek Šorm 

 

 

Snyder Thymoty, Tyranie, 20 lekcí z 20. století, Paseka 2017

Dovedeme se poučit? Populisté, falešná propaganda, slibylepších zítřků, oligarchové a vůdci, snahy ovládnout média,  vyvolávat strach a nenávist, ponižovat vzdělané, veškerou moudrost vetknout jen dopár jednoduchých sloganů, důraz na práci, pořádek, slušnost, a proto i zaváděnírůzných omezujících opatření a odsunování některých na druhou kolej – tovšechno už tu bylo. A přichází to znovu, jen možná v trochu jiném hávu. Adějiny opět začínají hnědnout.

Kniha vyzývají k tomu, abychom jeden každý převzali svouodpovědnost za dějiny dřív než dojdeme tam, kde naopak nás semelou již nevratnédějinné události. Kniha s jasnými výzvami, co dělat.  Co může dělat snad opravdu každý. ../Zvonek Šorm

 

 

Marin Olivier, Geneze pražského reformního hnutí 1360-1419, Karolinum 2017

Sepsal francouzský historik labužník na české středověké dějiny /nar. 1971

..a je znát, že pán je cizinec. Číst o této části našíhistorie bez příměsí dle dra Nejedlého a jiných je příjemné. Mnoho osudů účastníků hnutí, které vypadaly dle učebnic méhomládí až nechutně hrdinsky, dostávají lidský rozměr a lze jim rozumět a o tolíp je přijmout

Škoda, že po mé četbě kniha vypadala jako talíř hovězípolívky po konzumaci tím, kdo nejí mrkev. Kniha je opatřena odkazy - ale v latině, a ty nebylykonzumovány. třešničky na dortu jsem tedy nejedl... /přesto doporučuji Tomáš Mikolášek.  

 
 
 
Putna Martin.C., Česká katolická literatura 1918-1945, ARGO  
..v létě lze číst i bychle, jako je tato. Nevím, kolik z těch 1390 stran ještě přelouskám, ale úvodních cca 280 stojí za doporučení! Chcete si udělat větší pořádek v povědomí o náboženství v situaci vzniku, trvání i konci 1.republiky? Setkáte se tu v souvislostech nové doby vedle papežských encyklik a představitelů mnoha vrsrtev katolocismu i s myšlením T.G.K, K.Č., ale také s duchovními východisky, vlivem a rolí našich J.L.Hromádky a E. Rádla - ať zmíním největší hvězdy. Putna si je vědom, že připravit si prostor pro pochopení katolické literatury znamená zevrubně předložit stav křesťanského světa ve všech jeho vyznáních. A je strhující sledovat, jak se mu daří předkládat uspořádaný pohled na dobu plnou zvratů, být přesvědčivý v detailu a snad právě pro množství citací zůstat i čtivý. ../a v neposledním: nastartovat chuť k dalšímu hlubšímu čtení ..Honza Taich    
 
 
Heryán Ladislav, Stopařem na této zemi  
..krátké promluvy až kázání podložená životem, často na takzvaném okraji společnosti, umanutí, uhranutí a úžas nad velkorysostí Boží, jen ji vpustit..  Ježíš stopuje u silnice, když mu nezastavím a nevezmu ho dovnitř, nikdy se jeho příběh doopravdy nedozvím.. / přečetla Hanka Šormová 
 
 
Vácha Marek, Nevyžádané rady mládeži , nakladatelství Cesta, 103 str. , 138,- Kč 
..kulometná palba, spíš kobercový nálet, důvodů, proč vyrazit na svojí vlastní cestu životem podle Boha, ochrana před pohodlností a osobně zaujaté naléhání: postav se na své nohy a následuj JC, jdi, ať si nevyčítáš, až bude pozdě, žes nevyrazil, kdo chce, ten jde..  / dedikováno mládeži, pošmáknou si starší - byť se závistí, že svůj čas prošvihli, Honza Taich